Romen ve Bulgar Deniz Kuvvetleri

Black_Sea_map-tr

Romanya ve Bulgaristan Deniz Kuvvetlerine Yatırım Yapmaya Başladılar

Cem Yaylalı

Rusya Federasyonu’nun Karadeniz Filosunu güçlendirme ve gençleştirme çalışmaları Romanya ve Bulgaristan nihayetinde bir reaksiyon yarattı.

Soğuk Savaş döneminde Varşova Paktı üyesi olan bu iki ülkenin deniz kuvvetlerinin görevleri barış zamanında ülkelerinin denizlerdeki menfaatlerini korumak savaş zamanında ise Sovyet Karadeniz Filosunun operasyonlarına destek olmaktı.

Bulgar Deniz Kuvvetlerinin gemilerinin tamamı SSCB yapımı iken Romanya bazı gemilerini kendi üretmişti. Ancak silah ve sensor sistemleri açısından her iki deniz kuvveti de tamamen SSCB kökenli sistemleri kullanmakta idiler.

Soğuk Savaşın bitmesi ve Varşova Paktı’nın dağılmasından sonar her iki ülkede 2004 yılında NATO’ya 2007 yılında AB’ye katıldılar.

Bu dönemde ne Bulgaristan’ın ne de Romanya’nın deniz kuvvetlerine yeni yapılmış savaş gemisi alabilecek finansal imkânları yoktu. Bu yüzden her iki ülkede NATO üyesi ülkelerden ikinci el savaş gemisi almayı tercih ettiler. Böyle deniz kuvvetlerini kısa ve ucuz bir şekilde NATO uyumlu halde getirmiş oldular.

Bulgaristan Belçika’dan üç adet Wielingen sınıfı firkateyni ve bir adet Tripartite sınıfı mayın avlama gemisini 2005 yılında satın aldı. Romanya’da İngiltere’den 2 adet Tip-22 sınıfı firkateyni 2003 yılında satın aldı.

Bulgaristan’ın aldığı gemiler Belçika Deniz Kuvvetlerinde faal iken yazlımı ve sensor modernizasyonundan geçmişlerdi. Romanya’nın aldığı firkateynler ise teslim edilmeden önce İngiltere’de overholdan geçirildiler.

Karadeniz Bölgesindeki göreceli sükûnet ve politik yumuşama Romanya ve Bulgaristan’da deniz kuvvetlerine ciddi bir yatırım yapmak için gerekli motivasyonun oluşmasını engellemiştir.

Ancak Putin’in Rusya Federasyonu’nun Karadeniz Filosunu 6 adet yeni Kilo sınıfı denizaltı (2 tanesi teslim edildi), 2 adet Buyan-M sınıfı korvet (teslim edildi) ve 6 adet Admiral Grigrovich sınıfı firkateyn ile modernize etmeye karar vermesi Romanya ve Bulgaristan’ı harekete geçmeye mecbur bıraktı.

Mart ayını ortasında Romanya Savunma Bakanlığı iki adet Tip-22 sınıfı firkateynin modernizasyonu projesini resmen başlattı. Buna göre üzerlerinde 76mm’lik bir top ve 533mm’lik torpido dışında her hangi bir saldırı veya savunma silahı olmayan bu gemilere güncel gemi savar ve uçaksavar füzeler ile öz savunma için gerekli sistemlerin alınması ve bunların komuta ve kontrol yazılımına entegrasyonu yapılacaktır. Sözleşme bedelinin 839 milyon Lei yaklaşık 190 milyon Euro olacağı tahmin edilmektedir. Gemiler üzerindeki işlemlerin Romanya’da yapılması istenmektedir.

Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Nenchev Mart ayı sonunda Varna’da yaptığı bir açıklama ile ülkesinin önümüzdeki 6 yıllık bir süre içinde 2 adet yeni çok amaçlı savaş gemisi almayı planladığını açıkladı. Bu proje için 477 milyon USD’lik bir bütçe ayrılmıştır. Bulgaristan Savunma Bakanlığı gemilerin ülkede üretilmesi halinde maliyetlerin üçte bir azalacağını ön görmektedir.

2022 yılında bu iki gemi hizmete girdiğinde Bulgaristan’ın elinde bulunan 3 adet firkateyn 45 yaşına gelmiş olacaktır.